• Najnowsze wpisy

 • Najnowsze komentarze

 • Kategorie

 • Tagi

 • C jak C U K I E R K I

  Rysunek mojej uroczej pacjentki Lenki zainspirował mnie do napisania tej publikacji…jeszcze raz dziękuję Lence 🙂

  Wszyscy lubimy słodycze, a to cukier w nich zawarty powoduje próchnicę … Jak to się dzieje?

   

  Próchnica zębów ma miejsce wtedy, gdy kwasy bakteryjne uszkadzają szkliwo zębów. Bakterie lub nazywane przez nas w gabinecie robaczki- „oblepiają” powierzchnię zębów w postaci płytki nazębnej i uszkadzają najtwardszą, ochronną warstwę zęba czyli szkliwo.

  cukierki

  Dlatego tak ważne jest mycie zębów po każdym posiłku,używanie nitki dentystycznej do przestrzeni między-zębowych oraz u starszych dzieci płynu do płukania jamy ustnej. Zawarty w pastach fluor wzmacnia szkliwo zębów i chroni je przed kwasami bakteryjnymi.

  Które słodycze są najgorsze?

  Są trzy grupy słodyczy, które najszybciej powodują próchnicę ze względu na bardzo dużą zawartość cukru

  -landrynki…

   

   

  -żelki…

  -i lizaki..

  Zawsze powtarzam rodzicom, że lepsza jest gorzka czekolada, ponieważ zawiera zdrowe kakao i mnóstwo pierwiastków, natomiast i po tej przyjemności ważne jest mycie zębów !

  Musimy pamiętać, że dzieci szczególnie w wieku przedszkolnym dużo chorują i częstym lekiem jest słodki syrop na kaszel. Oczywiście nie rezygnujemy z leków, ale pamiętamy o myciu zębów po podaniu syropu!

  Kolejna grupa słodkich przyjemności, są to gęste soczki i kompoty…robione domowym sposobem. Znalazłam zdjęcie słoiczków zasypanym cukrem…w przepisie na 2 litry wody dodaje się 5 łyżek cukru ! sądzę,że to daje do myślenia…

  Drodzy czytelnicy moja babcia również robiła pyszne kompociki, ale piliśmy je wyjątkowo od święta-w niedziele, a gdy opiekowała się mną i bratem w tygodniu zrywaliśmy prosto z krzaczka agrest, maliny, czarną porzeczkę i cały rok ucierane na tarce jabłko, więc okazuje się że babcia Łucja dobrze znała zasady profilaktyki przeciw próchnicowej czyli tzw. słodkie weekendy.

   

  Mam nadzieję, że te informacje dają do myślenia i chociaż w małym stopniu zmienią nawyki żywieniowe w Państwa domach. Zawsze mówię rodzicom,że jeśli ich dziecko musi cierpieć na fotelu dentystycznym to jest to ich wina…

   

   

   

  Brak komentarzy

  Dodaj komentarz