• Najnowsze wpisy

 • Najnowsze komentarze

 • Kategorie

 • Tagi

 • HU! hu! ha! Nasza zima zła!

  kakao-z-pieprzem

   

  Na niskie temperatury najlepszy kocyk i gorące kakao, zdrowe i gorzkie-wprowadzajmy dobre nawyki żywieniowe 🙂

  Czy wiesz, że starożytny napój Majów i Azteków przyrządzany z nasion kakaowca niewiele miał wspólnego zgorącą czekoladą czy słodkim kakao z mlekiem, jakimi się dzisiaj raczymy? W oryginalnym przepisie znajdziemy wodę, kakao i paprykę chili. Czasem jadano też kleik z mąką kukurydzianą.

  Do tej pory plemiona z okolic równika stosują na co dzień dietę kakaową. Indianie Kuna z pogranicza Panamy i Kolumbii piją 40 filiżanek napoju tygodniowo. Żyją długo, nie znane są im choroby serca, rak czy cukrzyca.

   Dlaczego wygrywa z czekoladą?

  Po pierwsze: 1 łyżeczka kakao (10 g) ma tylko 23kcal. Zaś 1 kostka (10 g) czekolady – ponad 50 kcal. Po drugie: sekretem kakao jest bogactwo roślinnych przeciwutleniaczy – flawonoidów, w tym szalenie cennej epikatechiny (ma ich więcej niż jagody, czerwone wino i zielona herbata). Poprawiają one ukrwienie mózgu, pamięć krótkoterminową i krążenie krwi. Skutecznie obniżają ciśnienie tętnicze.

  Prof. Norman Holleberg z Harvard Medical School uważa epikatechinę za tak ważny dla zdrowia składnik, że umieścił ją nawet w zacnym gronie witamin. Okazuje się, że osoby, które piją kakao, są o połowę mniej narażone na niedomagania serca i cukrzycę. Dzieje się tak, bo flawonoidy regenerują mitochondria – centra energetyczne komórek mięśnia sercowego i mięśni szkieletowych.

  Niestety przez to, że flawonoidy mają gorzki smak, w większości usuwane są z czekolady. A mleko i cukier jeszcze dodatkowo osłabiają ich działanie. Kakao jest też bogatym źródłem magnezu, który chroni przed stresem, relaksuje mięśnie i pomaga budować mocne kości.

  Duże ilości żelaza to skuteczna broń przeciw anemii. Chrom pomaga utrzymać w krwi odpowiedni poziom glukozy. Regularnie racząc się kakao, możemy non stop czuć się dobrze. Kakaowiec to bowiem jedyna roślina, która zawiera endorfinę wprowadzającą w stan przyjemności – andanamid. Podnosi też w organizmie poziom antydepresyjnej serotoniny. Kupując kakao, warto sięgać po produkty najlepszej jakości.

  Zamiast kawy i na dobry humor

  Dzięki zawartości teobrominy, substancji pokrewnej kofeinie, filiżanka kakao stawia rano na nogi lepiej niż najmocniejsza czarna kawa. Uspokaja również „nerwowy” żołądek, reguluje cykl miesiączkowy.

  Kakao jest też bogatym źródłem tryptofanu, który jest wykorzystywany przez mózg do produkcji neuroprzekaźnika dobrego nastroju – serotoniny oraz fenyloetyloaminy nazywanej „czekoladową amfetaminą”. Ma ona działanie psychostymulujące – wprowadza w euforię, zwiększa wytrzymałość i odporność na ból.

  W walce z nowotworem jelit

  Wysoka zawartość bioflawonoidów sprawia, że kakao neutralizuje działanie reaktywnych form tlenu uszkadzających DNA komórek i prowadzących do procesów nowotworowych. Z badań wynika, że jest ono szczególnie skuteczne przy „stresie oksydacyjnym” prowadzącym do raka jelita cienkiego i grubego. To bardzo istotne, gdyż w związku ze stałą ekspozycją na działanie dostarczanych z pożywieniem toksyn są one wyjątkowo narażone na patologie.

  Przeciw demencji i dla urody skóry

  Kakao poprawia ukrwienie mózgu, pobudza pamięć i koncentrację. U osób starszych zapobiega demencji.Kakao w preparatach kosmetycznych pobudza krążenie krwi, odświeża wygląd cery.

  iphone2 969

   

   

   

  Brak komentarzy

  Dodaj komentarz