• Najnowsze wpisy

 • Najnowsze komentarze

 • Kategorie

 • Tagi

 • Jak zadbać o ząbki pół rocznego malucha ?

  dziecko nnnnnnnnnnnnn

  Wprowadzanie dobrych nawyków w życiu dziecka jest jedną z najważniejszych ról rodzica. Można doprowadzić własne dziecko do zębów stałych bez konieczności nieprzyjemnych i bolesnych wizyt u stomatologa. Dentysta, który wykonuje u małego dziecka zabiegi oczyszczania i fluoryzacji, a za odwagę daje nagrody jest przyjacielem, a wizyty stają się dla dziecka przyjemnością. 

   

  OKRESY WYRZYNANIA ZĘBÓW MLECZNYCH (20 ząbków)

  szczęka czyli górny łuk zębowy:

   

  -siekacze przyśrodkowe 6-12 miesiąc

  -siekacze boczne 6-16 miesiąc

  -kły 15-24 miesiąc

  -pierwsze trzonowce 10-19 miesiąc

  -drugie trzonowce 21-31 miesiąc

  (w zębach mlecznych brak jest przedtrzonowców)

   

  żuchwa czyli dolny łuk zębowy:

   

  -siekacze przyśrodkowe 6-11 miesiąc

  -siekacze boczne 7-18 miesiąc

  -kły 15-24 miesiąc

  -pierwsze trzonowce 10-19 miesiąc

  -drugie trzonowce 21-31 miesiąc

  Zęby mleczne po raz pierwszy wyrzynają się około pierwszego półrocza życia (u każdego dziecka czas wyrzynania jest różny), ale zanim to nastąpi warto zakupić w aptece specjalną nakładkę na palec rodzica, która posiada odpowiednią powierzchnię masującą dziąsła dziecka .

  Po pojawieniu się pierwszych zębów mlecznych (są to zawsze siekacze) niezbędne jest zakupienie kolejnej nakładki na palec rodzica, na której dla odmiany znajdują się miękkie włoski syntetyczne. Nakładamy na nie niewielką ilość pasty i czyścimy małe, nowe ząbki mleczne.

  Bardzo istotne jest, aby wykonywać tą czynność szczególnie przed snem, ponieważ wtedy ilość wydzielanej śliny spada i zagrożenie wystąpienia próchnicy w przyszłości rośnie.

  Kiedy maleństwo przejdzie na karmienie mlekiem sztucznym niezbędne jest oczyszczanie zębów po każdym karmieniu. Mleko sztuczne powoduje „oblepianie” zębów, a wchodzący w jego skład cukier rozpoczyna rozwój bakterii próchnicotwórczych.

  BUTELKA

  Próchnica, która się pojawia to próchnica wczesna zwana również butelkową. Próchnica ta pojawia się szczególnie u dzieci wcześnie ząbkujących, u których miał miejsce krótki okres mineralizacji zębów. Dzieci dotknięte tą próchnicą w bardzo wczesnym wieku muszą korzystać z zabiegu lapisowania. Celem zabiegu jest zatrzymanie próchnicy na tym poziomie (niestety po tym zabiegu zęby przyjmują kolor czarny). Często dochodzi do stanów ropnych i trzeba rozwiercać zęba do miazgi komorowej i korzeniowej-rozpoczynając „leczenie otwarte”lub kanałowe.

  Miałam okazję w aptece zakupić pastę firmy Dentinox Nenedent-baby, która oferuje w gratisie szczoteczkę na palec rodzica i oczywiście pastę dla pół rocznego maleństwa w zestawie..pozostałe produkty, o których pisze również można zakupić w aptekach lub poprosić o ich zamówienie.Pamiętajmy nie ważne jakiej firmy jest pasta ważne żeby była dostosowana do wieku i aby szczotkować mleczne pierwsze zęby w buzi 🙂

  Używanie nitki dentystycznej dla dzieci, kiedy ilość zębów wzrasta do 20 jest podstawą! Nitka jest naciągnięta na specjalnym trzymadełku, czymś w rodzaju „procy”-zęby mleczne często poddają się próchnicy w okolicach między zębowych tzw. stycznych.

  Smoczek jeśli nie zostanie nigdy użyty będzie cudownie, ale jeśli stanie się niezbędny proszę się go pozbyć najpóźniej około pierwszego roku życia(np. przyjęcie z okazji pożegnania smoczka). Może powodować przy dłuższym użyciu przyszłe wady ortodontyczne.

  Istotny jest dobór konsystencji napojów, które zostaną jako pierwsze po mleku naturalnym lub sztucznym podane dziecku. Konsystencja powinna być rzadka (np. herbatki). Polecam zrezygnować z mięsistych, gęstych i słodkich napojów. Taki rodzaj soku przyspiesza proces próchnicowy, ponieważ doskonale zalega w przestrzeniach przy szyjkowych (powodując próchnicę wczesną lub butelkową).

  Najważniejsze jest również oczyszczanie zębów mlecznych po uprzednim użyciu syropków np. przeciw-kaszlowych. Są to wyjątkowo bogate w cukier substancje, które doskonale lepią się do powierzchni zęba 🙂

  Mam nadzieję, że te kilka rad pozwoli nam wspólnymi siłami zadbać o zęby dzieci 🙂

   

   

   

   

  Brak komentarzy

  Dodaj komentarz