• Najnowsze wpisy

 • Najnowsze komentarze

 • Kategorie

 • Tagi

 • Kilka rad dotyczących profilaktyki przeciw próchnicowej

  _+

   


   

  Jak to zrobić żeby w buzi, nie było u dentysty co robić? 

  Zamieszczam kilka ważnych rad na temat profilaktyki przeciw próchnicowej :

  1. Nauka szczotkowania powinna odbywać się przed lustrem. Dziecko musi widzieć rodzica i siebie w odbiciu, pokazujemy okrężne ruchy mycia zębów tak, aby w tym samym czasie robiła to nasza pociecha 🙂

  2. by mleczne wymagają regularnego szczotkowania pastą dostosowaną do wieku ! Ważne jest by NIE PŁUKAĆ BUZI WODĄ tylko usunąć nadmiar piany poprzez wyplucie jej (pasty dla dzieci mają niska zawartość fluoru ponieważ maluchy często ją połykają) pozwalamy pozostać małej ilości piany na ząbkach dziecka, aby uległy mineralizacji. Jeśli dziecko ma ok 6 lat warto zakupić płyn do płukania jamy ustnej dla dzieci działa jak ten dla dorosłych. 

  3. Mycie zębów rano i wieczorem to podstawa ,oczywiście im częściej tym ilość resztek pokarmowych zalegających w ząbkach maleje i próchnica nie ma możliwości się pojawić.

  4. Koniecznym jest, aby po każdym szczotkowaniu rodzice sprawdzili czy maleństwo dokładnie umyło zęby-czy okolice przydziąsłowe nie są pokryte białym nalotem (warto zakupić w aptece kolorowe tabletki barwiące płytkę nazębną).

  5. Jeśli maluszek nie lubi myć warto zakupić szczoteczkę elektryczną-dokładniej oczyszcza, w krótszym czasie. 

  6. Niezbędne jest używanie nitki dentystycznej specjalnie przygotowanej do zębów mlecznych w celu oczyszczania powierzchni stycznych

  IMG_2779

  7.Wprowadzić „słodkie weekendy” czyli w weekend dziecko może jeść słodycze do woli, natomiast w tygodniu żadnych słodkości-nie jest to łatwe ale czyni cuda 🙂

  8.Jeśli Państwa pociecha pije jeszcze na noc mleko niezbędne jest oczyszczenie ząbków przed pójściem spać .W nocy ilość wydzielanej śliny maleje i rozpoczyna się proces tzw. próchnicy butelkowej ,która atakuje ząbki mleczne przednie od kła do kła.

  9. Nauczcie swoje dziecko gasić pragnienie w nocy wodą niegazowaną którą można postawić w małej buteleczce przy łóżku.

  10. Omijamy soki o konsystencji „mięsistej”i gęstej ponieważ zawarty w nich cukier „oblepia” ząbki mleczne powodując próchnicę.

  11. Zastępujemy zwykły cukier „biały” i trzcinowy-ksylitolem czyli cukrem z kory brzozy. Jest słodki, a nie ma działania próchnicotwórczego .

  12. Pamiętajmy! w rodzinie słodkości omijamy lizaki,żelki i landrynki.

  Są najgorsze ponieważ „obklejają” zęby samym cukrem, lepiej zdecydować się na czekoladę np. gorzką.

   

   

  Brak komentarzy

  Dodaj komentarz